Szkolenia dla opiekunów

.
„KOT DLA ZAAWANSOWANYCH - zachowanie, żywienie, zdrowie”
Weekendowe warsztaty dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o kotach!
 

Z roku na rok wzrasta liczba osób decydujących się na wybór kota jako zwierzęcia towarzyszącego. Jednak pomimo tego, że w co czwartym polskim domu mieszka obecnie kot, nadal stosunkowo niewiele osób naprawdę rozumie koty i wie jak o nie dbać. Sytuacji nie poprawia fakt, iż zarówno pośród opiekunów kotów jak i w środowisku hodowców i lekarzy weterynarii funkcjonuje wciąż wiele mylnych i krzywdzących przekonań dotyczących tych niezwykłych i tajemniczych zwierząt.

Dzieląc z kotem swoją codzienność, opiekunowie kotów, pomimo najlepszych intencji, często nie potrafią zrozumieć zachowania swoich podopiecznych i ich komunikacji. To pociąga za sobą nieumiejętność zaspokajania kocich potrzeb i prawidłowego budowania relacji, które w efekcie bardzo często prowadzą do licznych napięć i nieporozumień lub wręcz problemów z kocim zachowanie.

Równie często kocim opiekunom trudno jest znaleźć wiarygodne odpowiedzi na pytania dotyczące opieki zdrowotnej, pielęgnacji, żywienia czy tego jak znaleźć lekarza weterynarii, który poza niezbędną wiedzą medyczną będzie miał także odpowiednie podejście do naszego podopiecznego.

W odpowiedzi na ten problem postanowiłyśmy stworzyć dwudniowy kurs dla osób, które są zainteresowane zgłębieniem tajemnic jakie kryje w sobie kot - zarówno w obszarze zachowania jak i zdrowia. Naszym celem jest dać opiekunom kotów dostęp do szerokiej i rzetelnej wiedzy na temat kotów, przekazywanej w ciekawy i przystępny sposób.

Na warsztaty zapraszamy zarówno wieloletnich kociarzy, którzy chcieliby usystematyzować swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego, jak i osoby które dopiero rozpoczynają swoją kocią przygodę.


Program:

W ramach warsztatów zrealizowane zostaną 4 bloki tematyczne
(po 3 h zegarowe każdy):

1. Zrozumieć kota, czyli o kocich potrzebach, zachowaniu, postrzeganiu świata i komunikacji.
(pochodzenie i rozwój kotów domowych, socjalność i terytorializm, koci etogram (katalog zachowań), kocie zmysły, komunikacja werbalna i niewerbalna).

Prowadząca: Katarzyna Ganszczyk-Rawska (biolog, koci behawiorysta)

2. Codzienna opieka nam kotem zdrowym, profilaktyka zdrowotna, żywienie i pielęgnacja.
(podstawy żywienia, jak wybrać odpowiednią dietę, jak analizować etykiety karm gotowych, pielęgnacja kota, jak nauczyć kota współpracy w zakresie podstawowych zabiegów profilaktycznych i pielęgnacyjnych, przygotowanie do wizyty w gabinecie weterynaryjnym, program szczepień i profilaktyki przeciwpasożytniczej, zabieg sterylizacji i kastracji).

Prowadząca: Magdalena Chmielarz (lekarz weterynarii, koci behawiorysta)

3. Zapobieganie i rozwiązywanie problemów z kocim zachowaniem.
(sposoby na zaspokajanie kocich potrzeb behawioralnych i zapobieganie nudzie, organizacja kociego terytorium, budowanie relacji z kotem, zapobieganie i rozwiązywanie najczęstszych zachowań problemowych – drapanie, niszczenie, nocna aktywność, nadmierna wokalizacja, nieopanowanie w zabawie itp., postępowanie w przypadku wystąpienia poważniejszych problemów behawioralnych takich jak agresja, lęk, brudzenie w domu, zachowania kompulsywne itp.)

Prowadząca: Katarzyna Ganszczyk-Rawska (biolog, koci behawiorysta)


4. Problemy zdrowotne kotów
(dlaczego regularne wizyty zdrowego kota są takie ważne, współpraca z lekarzem weterynarii czyli partnerskie podejście do opieki zdrowotnej, objawy które powinny nas zaniepokoić, najczęstsze choroby występujące u kotów, podstawy pierwszej pomocy, opieka zdrowotna we własnym zakresie, starszy kot w domu).

Prowadząca: Magdalena Chmielarz (lekarz weterynarii, koci behawiorysta)

O prowadzących:

Magdalena Chmielarz

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – studia ukończyła w 2010 roku. Po studiach rozpoczęła pracę w specjalistycznej całodobowej klinice weterynaryjnej, gdzie niejednokrotnie z wielkim poświęceniem ratowała kocie życie.

W 2013 roku ukończyła roczne studia podyplomowe „Kot: zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne” – specjalistyczny kurs poświęcony psychologii oraz modyfikacji zachowania kotów.
Uczestniczy w seminariach i szkoleniach stale doskonaląc swój warsztat i podnosząc kwalifikacje zarówno w zakresie medycyny weterynaryjnej, jak i problemów dotyczących zachowania u kotów. Regularnie przegląda literaturę specjalistyczną polskich i zagranicznych autorów będąc dzięki temu na bieżąco z rzetelną i najnowszą wiedzą dotyczącą kota domowego.

Obecnie w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych psów i kotów.
Współzałożycielka Przychodni Weterynaryjnej Nasza powstałej 3 lata temu w Krakowie. W przychodni oprócz standardowej pracy lekarza weterynarii kładzie się duży nacisk na zapobieganie problemom behawioralnym już od wczesnych miesięcy życia a także edukuje opiekunów zwierząt.

Prowadziła wykłady dotyczące tematyki kotów z zakresu żywienia, pierwszej pomocy oraz warsztaty dotyczące urozmaicania środowiska kotów żyjących w domu.
Prywatnie opiekunka Kiry - 11 letniej kotki rasy europejskiej oraz adoptowanej niedawno z fundacji kilkunastoletniej kotki Blue.

Katarzyna Ganszczyk-Rawska

Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego (specjalizacja - zoologia), psychologii zwierząt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów podyplomowych poświęconych wyłącznie zachowaniom kotów „Kot: zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne”.

Praktykujący od 10 lat behawiorysta i zoopsycholog specjalizujący się w pracy z kotami przejawiającymi zaburzenia zachowania różnego typu. Autorka wystąpień na konferencjach branżowych oraz licznych publikacji i artykułów, które ukazały się m.in. w magazynach „Życie Weterynaryjne”, „Kocie Sprawy” i „Zoobiznes”.

Współwłaścicielka sklepu zoologicznego PETSMILE. Przyjaciele Twoich Zwierząt.

Posiada certyfikat poświadczający kompetencje trenerskie na poziomie 5. EQF uprawniający do samodzielnego planowania i prowadzenia szkoleń dla osób dorosłych.

Poza doskonaleniem warsztatu w oparciu o własną praktykę stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach w zakresie zoopsychologii i felinologii.
Prywatnie opiekunka dwóch adoptowanych kotek rasy europejskiej: 10-letniej Alicji i 9-letniej Suri.

Miejsca i terminy:

Katowice – 4-5 listopada 2017
Kraków – 2-3 grudnia 2017

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 9:00-17:00.
W czasie obu dni warsztatów przewidziane są dwie przerwy kawowe po 15 min i jedna obiadowa 45 min.

Koszt:

Koszt udziału w dwudniowych warsztatach wynosi 250 zł w przypadku zgłoszęń do końca sierpnia oraz 300 zł w przypadku zgłoszęń po 31 sierpnia.

Wolontariuszom i członkom organizacji działających na rzecz kotów przysługuje 10% zniżka.

Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.

Istnieje możliwość wystawienia FV.

Zapisy:

Zapisy przyjmujemy wyłącznie drogą mailową.
ILOŚĆ MIEJSC jest ograniczona do 16 osób w każdej z grup.
Zależy nam na kameralnej atmosferze i możliwości swobodnej rozmowy i dopasowania przekazywanych treści do potrzeb uczestników.

Jeśli chcesz zarezerwować sobie miejsce na warsztatach prześlij nam maila z tą informacją na adres magdalena@weterynarz-psycholog.pl (podając termin i /lub miejsce warsztatów, którym jesteś zainteresowany), a my w odpowiedzi prześlemy Ci formularz zgłoszeniowy i dane do wykonania przelewu.

Warunkiem dokonania rezerwacji jest dokonanie opłaty za szkolenie i odesłanie wypełnionego formularza.

Masz pytania?

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące warsztatów – zarówno ich strony organizacyjnej jak i merytorycznej. Jesteśmy też otwarte na Wasze propozycje i sugestie. Piszcie do nas śmiało magdalena@weterynarz-psycholog.pl