Porady i artykuły

Transporter dla kota – jak wybrać ten najlepszy i przekonać do niego kota?
Większość kotów nie lubi podróżować i unika transporterka jak ognia. Czy możemy zrobić coś, aby odczarować transporter w kocich oczach? Jak uniknąć walki podczas „pakowania” kota do kontenerka? I wreszcie JAKI TRANSPORTER wybrać, aby kot czuł się w nim maksymalnie komfortowo, a właściciel miał do dyspozycji narzędzie funkcjonalne i przyjazne w obsłudze? 
więcej
O kocim świecie - audycja radiowa z moim udziałem w Polskim Radiu 24
Czy koty się nudzą? Jak rekompensować im zamknięcie w 4 ścianach naszych domów i mieszkań? Czy kolejny kot to dobry pomysł? Na ten i wiele innych tematów miałam przyjemność porozmawiać w audycji "Poznajmy się – czyli między nami zwierzętami" na antenie Polskiego Radia 24.
Jeśli chcecie lepiej zrozumieć koci świat i dowiedzieć się jak wyjść na przeciw kocim potrzebom zachęcam do wysłuchania!
więcej
Koci behawiorysta, czyli na czym tak naprawdę polega moja praca...
Zawód kociego behawiorysty jest jednym z bardziej nietypowych i egzotycznych. Wiele osób wciąż nie do końca rozumie, czym zajmuje się tzw. koci psycholog i czy jego praca to naprawdę coś potrzebnego, czy tylko pewna "fanaberia". Aby rozwiać te wątpliwości oraz przybliżyć nieco specyfikę zawodu kociego behawiorysty tym, których temat ten interesuje , przygotowałam wraz z moją koleżanką lek. wet. Magdą Chmielarz poniższy artykuł. 
Zapraszam do lektury!
więcej
Święta oczami kota
Święta to czas wyjątkowy nie tylko dla nas, ale i dla naszych czworonożnych towarzyszy. I nie mam tu bynajmniej na myśli mówienia ludzkim głosem, ale sprawy znacznie bardziej przyziemne… Poznaj kilka najważniejszych zasad, dzięki którem święta z kotem przebiegną bez niepotrzebnych komplikacji.
więcej
Kot wychodzący vs kot niewychodzący
Decyzja, czy kot ma mieć możliwość wychodzenia z domu czy też nie, jest jedną z najtrudniejszych, jakie podjąć musi każdy koci opiekun. Nie ma tu jednej słusznej drogi – zawsze należy przeprowadzić bilans zysków i strat w odniesieniu do konkretnego kota. Niezależnie jednak od tego, jaką podejmiemy decyzję powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i zdrowie naszego podopiecznego.
więcej
Dlaczego koty ssą tkaniny i co możemy z tym zrobić?
Kto nigdy nie spotkał się z problemem ssania tkanin przez kota, może na hasło to zrobić wielkie zdziwione oczy. Zapewniam więc, że nie żartuję – tak, są koty (i wcale nie jest ich aż tak mało), które z uporem wyszukują, a następnie ssą lub żują różne tkaniny, obficie się przy tym śliniąc. Co więcej, zachowaniu temu często towarzyszy naprzemienne ugniatanie materiału łapkami i mruczenie.
Skąd bierze się to zachowanie i co możemy z nim zrobić? Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego temu, który ukazał się w sierpniowym magazynie Zoobiznes. 
więcej
Kocie okno na świat
Ilość kotów niewychodzących zwiększa się z każdym rokiem. Trudno nie zgodzić się, że są ku temu wyraźne powody – ryzyko potrącenia przez samochód, zarażenia nieuleczalnymi chorobami wirusowymi, możliwość bycia zaatakowanym przez psa, a nawet, co wyjątkowo przykre, agresja ze strony ludzi.
Powody te brzmią logicznie w naszych uszach, co jednak z głównymi zainteresowanymi? Czy kotom tak łatwo zrezygnować z wychodzenia jakbyśmy tego chcieli? I czy są sposoby, aby im tą istotną stratę zrekompensować?
więcej
STOP kociej nudzie!
Kot lubi stabilizację. Codziennie obchodzi swoje terytorium, znakuje je i chroni przed intruzami, a ono daje mu poczucie bezpieczeństwa i zapewnia emocjonalny spokój. Wydawać by się więc mogło, że skoro kot tak lubi stabilność swojego otoczenia to mieszkanie w naszych 4 ścianach, niezmiennych i bezpiecznych, będzie dla kota prawdziwym rajem. Jednak wcale nie musi tak być… Jak nie uczynić z naszego domu kociego więzienia i dlaczego to takie ważne przeczytasz w dzisiejszym artykule!
więcej
Decyzja o adopcji i co dalej? (cz. 1)
Myśl o adopcji kota czasem rodzi się i dojrzewa przez wiele miesięcy, a czasem pojawia się nagle np. na widok ogłoszenia adopcyjnego kociaka, który trafił prosto w najczulszy punkt naszego serca… Niezależnie jednak od tego jak decyzja ta się zrodziła, zawsze w końcu stajemy przed nie lada trudnym zadaniem przygotowania się na przyjęcie nowego lokatara. Nasz nowy cykl art. Wam w tym pomoże!
więcej
Decyzja o adopcji i co dalej? cz. 2 - przeprowadzka do nowego domu
Gdy decyzja o adopcji już zapadnie przychodzi najważniejsza chwila, czyli przeprowadzka kota z domu tymczasowego do stałego. Ponieważ kot, to zwierzę, które zmianę miejsca zamieszkania zazwyczaj okupuje sporym stresem, a i podróż,  nie należy do ulubionych kocich rozrywek, II część naszego cyklu adopcyjnego poświęcimy właśnie temu wydarzeniu. Zapraszamy do lektury!
więcej
Kocimiętkowy zawrót głowy!
Co powoduje, że koty tak bardzo szaleją za kocimiętką? Czy każdy kot jest na nią wrażliwy i czy aby na pewno reakcja ta jest dla kota bezpieczna? Czy możemy wykorzystać kocimiętkę w celu innym niż tylko dostarczenie kotu przyjemności? 
W obliczu pojawienia się na rynku ogromnej różnorodności kocimiętkowych preparatów i gadżetów warto poznać bliżej te i inne tajniki tej wyjątkowej rośliny.
więcej
Kot dla "wygodnych" czyli jak możemy ułatwić sobie opiekę nad kotem.
Kot, jak każde inne zwierzę domowe, potrzebuje do szczęścia zarówno czasu, jak i uwagi ze strony swoich opiekunów. Nie oznacza to jednak, że życia z kotem nie można sobie ułatwić.
Przyjrzyjmy się zatem, co oferuje rynek zoologiczny tym klientom, którzy gotowi są zapłacić za wygodę i oszczędność czasu w opiece nad ukochanym mruczkiem.
więcej
Wzorowy uczeń czyli jak uczy się kot - cz. I - III
W związku z tym, że poruszony przez nas temat kociego uczenia się wzbudził Wasze duże zaineresowanie został on rozbudowany do 3 częsciowego cyklu artykułów, który opublikowałyśmy niedawno  w Magazynie "Kocie Sprawy".
Zapraszamy do lektury pełnych 3 części tekstu - mamy nadzieję, że odkryje on przed Wami nowe horysonty i pozwoli spojrzeć na swoje koty z zupełnie nowej perspektywy:)
więcej
Zbuduj swojemu kotu PAŁAC!
Większość właścicieli kotów wie, że koty kochają pudełka. Wiedząc o tej kociej słabości większość z nas daje kotom od czasu do czasu jakieś pudełko, to po butach, to po nowym sprzęcie kuchennym.... A gdyby tak podejść do tematu bardziej kreatywnie i z rozmachem? Zobaczcie jak stworzyć prawdziwą kocią rezydencję, a tym samym wzbogacić życie swojego pupila o nowe wyzwania i źródła stymulacji!
więcej
Koci sylwester - porady "last minute"
Myśląc o panicznym lęku wywoływanym przez odgłos petard staje nam przed oczami raczej pies a nie kot i to nie bez powodu – rzeczywiście koty dość rzadko reagują lękiem na wystrzały i rozbłyski towarzyszące sylwestrowej nocy. Rzadko nie znaczy jednak wcale, dlatego dla tych, którzy nie mają szczęścia posiadać kota nieczułego na noworoczne szaleństwa, przedstawiamy kilka rad jak pomóc podopiecznemu w tych trudnych chwilach. 
więcej
Jak smakuje koci świat?
Koty znane są ze swojego wyrafinowanego smaku i wybredności. Skąd bierze się takie kocie zachowanie? Czy to tylko jedno z licznych kocich niezrozumiałych dziwactw czy też u jego podłoża leży logiczne wyjaśnienie? O ciekawostkach związanych z kocim zmysłem smaku przeczytacie w pierwszym z serii artykułów poświęconych fascynującemu tematowi kocich zmysłów!
więcej
Kocimiętka – radość dla kota i przydatne narzędzie wychowawcze dla opiekuna!
Kocimiętka, to zioło zupełnie wyjątkowe w kocim świecie. Zawarte w jej liściach terpeny zbliżone w swej budowie (a przez to i w działaniu) do kocich feromonów wywołują u większości kotów stan euforii objawiający się rozluźnieniem, mruczeniem, tarzaniem się i delikatnym podgryzaniem oraz chęcią do zabawy i pieszczot. Dowiedz się więcej o kociej miłosci do kocimiętki oraz o tym jak wykorzystać tą fascynację do własnych celów!
więcej
Szkolenie kotów? ... Tak, to możliwe!
Niewielu osobom myślącym o szkoleniu zwierząt staje przed oczami właśnie kot… Nic dziwnego pomyślicie, wszak kot to symbol niezależności i zwierzę, które jak nikt inny ceni sobie „chodzenie własnymi drogami”… Może właśnie dlatego mało kto próbuje uczyć kota nowych rzeczy, a szkoda, bo efekty które  można osiągnąć  są naprawdę zadziwiające. 
Nie wierzycie? Zapraszamy do lektury!
więcej